Co warto wiedzieć o soku z brzozy?

Sok z brzozy od dawna jest stosowany jako naturalny lek na różne choroby (https://www.bee.pl/9018-sok-z-brzozy). Jakie są korzyści zdrowotne soku brzozowego i dlaczego należy go włączyć do diety? Sok brzozowy smakuje dobrze i przypomina trochę słodką wodę.

Jakie składniki znajdują się w soku brzozowym?

Sok brzozowy pozyskiwany jest głównie z pni i liści drzew, a także dojrzałych pąków. W każdym razie jest to lekarstwo, ale uważa się, że sok z brzozy jest najcenniejszy. Składniki bioaktywne to:

  • garbniki, polifenole, naturalne kwasy roślinne, enzymy;
  • aminokwasy (glutamina, walina, izoleucyna, kwas asparaginowy);
  • potas, magnez, miedź, żelazo, fosfor, wapń, cynk;
  • witaminy z grupy B, witamina C.

Jaki jest efekt soku brzozowego?

Sok brzozowy został oceniony jako mający wiele korzyści zdrowotnych. Sok pozyskiwany z pni, liści i pąków brzozy pomaga organizmowi, pomaga w leczeniu i zapobieganiu wielu chorobom. Należy tu wymienić zwiększenie odporności. Sok brzozowy pomaga organizmowi zwalczać wirusy. Dlatego szczególnie zaleca się go wiosną i jesienią, gdy nasilają się zakaźne choroby układu oddechowego, takie jak grypa. Aby złagodzić bóle reumatyczne, lepiej jest użyć maści z sokiem brzozowym.

Na co jeszcze pomaga sok z brzozy?

Działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe jest tu powszechnie znane. Sok z dojrzałych pąków brzozy zmniejsza ból kości, mięśni i stawów. Jest również skuteczny w przypadku gorączki związanej z infekcją wirusową. Wiadomo, że sok z brzozy zawiera żelazo, wapń, potas, witaminy, aminokwasy itp. Dlatego jest zalecany osobom cierpiącym na niedokrwistość. Zapobiegawcze spożywanie soku brzozowego wspomaga układ krążenia, co prowadzi do zapobiegania zakrzepicy i chorobie niedokrwiennej serca. Działanie moczopędne soku z brzozy także zostało potwierdzone. Sok z brzozy eliminuje ryzyko powstawania złogów i kamicy moczowej. Sok brzozowy zapobiega szorstkości skóry, wspomaga gojenie się ran, a gdy jest stosowany jako odżywka do włosów, może wzmocnić włosy, zapobiec wypadaniu włosów i przywrócić połysk.