Tu znajdziesz wiedzę niezbędną
Do skutecznego zajścia w ciążę.

Opinie specjalistów, wyniki badań
i rekomendacje szczęśliwych par.

Czy bezpłodność i niepłodność to choroby cywilizacyjne?

1. Bezpłodność a niepłodność

Bezpłodność to, według WHO, trwała niezdolność do zostania rodzicami. Przyczynami mogą być: brak macicy u kobiety lub utrata obu jąder u mężczyzny. Bezpłodności nie da się leczyć.

Niepłodność to z kolei termin oznaczający niezdolność do zajścia w ciążę lub spłodzenia dziecka, co jest stanem odwracalnym, możliwym do wyleczenia.

Obie choroby zostały uznane za cywilizacyjne według WHO, statystycznie co piąta para ma problemy ze spłodzeniem potomka.

2. Skąd się bierze?

Przyczyn niepłodności jest bardzo wiele – lista wciąż się powiększa, ponieważ wraz z rozwojem świata powstaje coraz więcej czynników, które negatywnie wpływają na zdolności rozrodcze człowieka. U kobiet najczęstszymi przyczynami są: zaburzenia hormonalne, torbiele jajników, mięśniaki macicy, choroby nowotworowe czy endometrioza. U mężczyzn natomiast: zaburzenia hormonalne, leki, wady nabyte jąder czy przeciwciała plemnikowe, a także czynniki środowiskowe.

3. Czy można jej zapobiec?

Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni dbać o swoje ciało – zrezygnować z używek, przestrzegać dobrze zbilansowanej diety. Dla kobiet pomocny będzie kwas foliowy, natomiast mężczyźni powinni zainteresować się suplementacją (dobrym rozwiązaniem jest np. preparat PROfertil, którego składniki pozytywnie wpływają na ruchliwość i koncentrację plemników). Regularna aktywność fizyczna i – w miarę możliwości – wyeliminowanie czynników, które dostarczają stresu będą również pomocne.

Udostępnij:

Znajdź lekarza!

Tu szybko znajdziesz najbliższą klinikę lub lekarza,
który doradzi w kwestii skutecznego zajścia w ciążę.