Czy wiesz, że skuteczne zajście
w ciążę zależy od zdrowia

Twojego nasienia?

W 40-90% przypadków obniżona płodność u mężczyzn jest spowodowana produkcją niewystarczającej ilości plemników.

Nigdy się nie poddawaj

KIEDYŚ: Doskonale pamięta ten dzień. Rano poszedł do lekarza, żeby odebrać wyniki badań. W południe nie pojawił się w pracy, a wieczorem w domu. Miał ochotę utopić smutki, żeby nie pamiętać o tym, co mu powiedzieli. Pił przez kolejne kilka dni, śpiąc u przyjaciela na kanapie. I pewnie piłby dłużej, gdyby jego ówczesna partnerka (a dzisiejsza żona) najpierw nie wyciągnęła go od Michała, a następnie nie przekonała do tego, by się jej przyznał o co chodzi. Widać, że mu trudno nawet dziś, po kilku latach. Lekarz stwierdził, że najprawdopodobniej jest bezpłodny i raczej nie ma co liczyć na dzieci. Ich największe marzenie mogło się nigdy nie ziścić.

Jego partnerka była jednak zdeterminowana, żeby się dowiedzieć co oznacza „najprawdopodobniej”. Wybrała się do lekarza-specjalisty z wynikami badań swojego przyszłego męża i zadała tyle pytań ile mogła znaleźć w Internecie. Lekarz cierpliwie odpowiadał i w końcu powiedział to, czego oczekiwała – najważniejsze jest przeprowadzić szereg badań, który potwierdzi czy Piotr jest płodny czy nie. Razem wybrali się do lekarza, którego zaproponowała im przyjaciółka Sylwii. Ten od samego początku zaznaczył, że bezpłodność to ostateczność. Wytłumaczył im, że jest wiele przyczyn niepłodności, a znalezienie rozwiązania nie jest wcale najtrudniejsze. Najtrudniejsze – jak powiedział – jest zrozumienie co powoduje niepłodność.

DZIŚ: Piotr siedzi w modnej knajpie w Warszawie i co chwilę spogląda na swojego 4-letniego syna, który bawi się przy sąsiednim stole kredkami rysując zwariowane kreski na kartce. Przybierają one postać smoka, o czym po chwili podniecony opowiada ojcu. Ten spogląda na niego z uśmiechem i mówi – „Sama Pani rozumie dlaczego postanowiliśmy spróbować wszystkiego?”. Trudno tego nie zrozumieć. Od kiedy zjawili się w tym miejscu czuć w powietrzu magię szczęśliwej rodziny. Ich determinacja przyniosła skutek.

W Polsce prawie jedna na 5 par jest niepłodna. Większość nie zdaje sobie sprawy, że istnieją sposoby walki z niepłodnością, wielu nie decyduje się nawet na wizytę u lekarzy. Piotr swoją pierwszą wizytę wspomina bardzo źle:

„Wybrałem się do lekarza, który wytłumaczył mi, że mogę być niepłodny. Powiedział, że powinienem spróbować zrobić inne badania, ale do mnie docierało tylko to, że jestem bezpłodny”.

Sylwia wtrąca:

„Gdybyśmy się wtedy poddali, nie byłoby z nami naszego syna. Przeczytałam wszystkie strony internetowe, wszystkie poradniki, pytałam każdego znanego mi lekarza o opinię. Wszyscy powtarzali, żeby się nie poddawać i spróbować zrozumieć co jest przyczyną niepłodności”.

Większość nie wie, że problemy z niepłodnością w dużej części można przezwyciężyć. Okazało się, że problemem Piotra była jego praca. Był inżynierem w jednej z konińskich fabryk, gdzie miał styczność z toksynami. Kiedy dowiedział się, że mogą one powodować niepłodność złożył prośbę o przeniesienie do innego działu, a kilka miesięcy później determinacja zaprowadziła go do stolicy. W Warszawie miał pracować za biurkiem, dzięki czemu miał pewność, że jego środowisko pracy jest bezpieczne.

„Świadomość bycia bezpłodnym jest okrutna. Jeszcze gorsza jest świadomość, że nic nie możesz z tym zrobić. Na szczęście okazało się, że bezpłodność jest czymś innym niż niepłodność. Nie byłem bezpłodny, ale okoliczności – w tym praca – sprawiły, że byłem niepłodny”.

Głównymi przyczynami niepłodności są toksyny, lekarstwa, ale również nieodpowiedni styl życia (w tym źle zbalansowana dieta). Istnieją jednak skuteczne sposoby walki z niepłodnością. Przede wszystkim należy skontaktować się ze specjalistą, który pomoże w zrozumieniu z czym mamy do czynienia.

Sylwia:

„Nasz syn jest nagrodą za te kilka miesięcy poszukiwań”

Piotr:

„Ale się udało, prawda?”

Oboje uśmiechają się do siebie, a przy stoliku obok ich syn maluje małą choinkę na kartce – czerwoną, okrągłą, bardziej przypominającą Mikołaja. Pod choinką domalował kilka kwadratów, które po chwili okazały się być prezentami.

„Mamo, prezenty!”

Patrząc na nich mam wrażenie, że już nigdy nie dostaną lepszego prezentu.

Udostępnij:

PROFERTIL to pierwszy produkt na rynku,
który łączy w jednej kapsułce wszystkie
składniki poprawiające płodność. Od samego
początku pomaga organizmowi produkować
zdrowe nasienie.

Znajdź lekarza!

Tu szybko znajdziesz najbliższą klinikę lub lekarza,
który doradzi w kwestii skutecznego zajścia w ciążę.